Jag ska inte trötta ut er med makrodravel kring valutorna… när man ser i backspegeln så brukar nettoeffekten till slut vara ganska liten!
Dessutom är inte valutamarknaderna mitt ”huvudämne” 🙂
En ökning av dollar, penningmängd, M1 de senaste 10 åren har varit förenligt med en försvagning av dollarn. PUNKT
Fortsatt QE från FED, innebär således ökad M1, och vi kan därmed förvänta oss att dollarn kan fortsätta av försvagas.
En liten brasklapp dock. Kommer ni ihåg hösten 2008. Lehman krasch och lansering av QE1. Dollarn hade fram tills i augusti-08 försvagats kraftigt mot Euron under lång tid. Inte så konstigt, överbelåning och subprime var ju amerikanska fenomen, och det var tydligt att US hade problem. Folk sålde dollar. Sen kom Lehman och man trodde nu att inte bara USA utan hela världen skulle gå under. Folk köpte dollar som en flight to safety. Alla ville ha dollar och US statspapper. Ganska otippat med tanke på att US var roten till det onda.
Marknadens sentiment stod alltså över vanliga lagar om ökad M1 svagare dollar.
Alltså, om vi inte får en allmän ”vi ska in i depression” uppfattning så bör dollarn fortsätta försvagas i takt med att FED kör QE…
Vem lider av svagare dollar. Ja, det är INTE Kina. De har sin valuta mer eller mindre peggad mot dollar. En försvagning av dollarn, är en försvagning av CNY. USa och Kina dopar sig själva (under förutsättning av Kina inte revalverar sin valuta substansiellt). De andra valutorna tar stryk, i synnerhet Euro, och andra skvalpvalutor som kronan.
Visst, mot Euron står väl de svenska exportbolagen sig okej. Tyskland är vår största tradingpartner. Men Tyskarna har varit motståndskrafitg just därför att de har varit duktiga på att exportera till Kina. Nu när euron stärks kanske Kineserna inte är lika sugna på att handla? Hur påverkas Tyskland då? Hur påverkas lilla Svedala då?
Nedan chart visar den REALA valutaförändringen mot Kinesiska valutan de senaste 10 åren. Dolarn är typ orörd. Euron har stärkts med 45%.
Detta betyder att för en amerikan som importerar en vara från Kina så har den inte blivit vare sig dyrare eller billigare. Detsamma gäller för en Kines som köper nåt från USA. I real valuta alltså, sen har det ju blivit dyrare pga ökade tillverkningskostander, men det är en annan femma.
Men när en Kines importerar en BMW eller en Gucci kostym så har den blivit 45% dyrare. Å andra sidan har det blivit billigare för H&M att köpa in varor från Kina. Bruttomarginalen för H&M är ju helt fantastisk!!!
Jag tror den här valuta/protectionsm diskussionen är het just nu, och kanske ett par månader till. Sen är det glömt. Själva omvärderingen av CNY, Dollar mfl kommer fortgå under många år…. det är inget vi avhandlar på några veckor!


