Det dräller in Outlook 2012 rapporter och jag kan konstatera att de är lika ointressanta som förra årets. Rätt intressant att de skriver rapporter på över 100 pages om både det ena och andra, men kan inte ens säga vad som kommer komma ut av EU toppmötet imorgon och på fredag.
Har ändå klippt ut DB prognos över tillväxten nästa år. Väldigt LTG måste jag säga, vilket som alla vet till stor del är inprisat av marknaden redan. Således tillför de inte mycket nytt. USA väntas växa med hela 2,3%, ganska imponerande. Den här siffran är framtagen mot bakgrund av den starka datan under hösten. Det gör den ganska fragile. Europa väntas gå in i en grund recession med -0,5% tillväxt, också ganska konsensus. Den siffran är ganska ointrssant. Politikernas handlingskraft eller avsaknad av handlingskraft kan lätt få den att bli både -2,5% som +2,5% när året är slut. EM väntas växa med 5,5% och Kina 8,3%. Deras tillväxt beror till stor del hur USA och Europa orkar dra… Totalt sett växer industrialiserade världen med 1,2%… sååå LTG. Synd bara att de inte hade den prognosen i våras (eller ännu tidigare)…. då hade kanske folk kunnat tjäna pengar (eller undvika att förlora) på informationen.
Europa och USA divergerar…. denna spread brukar inte vara uthållig även om det kan ta tid för den att konvergera. Politik, på båda sidor, spelar troligtvis den största rollen!
även om datan i USA framöver inte behöver bli så dålig i absoluta termer, så lär den få det svårare att överraksa. Det är i varje fall vad räntemarknaden verkar tycka. Hade USAs ekonomi varit så stark så borde inte 10 åringen fortfarnade harva kring 2%… den borde letat sig högre.
I övrigt noterar jag att,
Iran håller upp oljepriset…
Alla väntar på EU topmötet som troligtvis bara blir snack och lite verkstad, och synnerligen ingen LÖSNING. Lite favorit i repris, suck!
optimisterna gillar att PBoC börjat stimulera, medan pessimisterna säger att senaste datan visar att Kina bromsar in snabbare än väntat, vilket får negativa effekter på råvarupriser (vilket borde vara bra för världen) men även gör att Kina blir ett sämre draglok (vilket skulle vara dåligt för världen)
Har ni tänkt på att Dollarn och Euron pre Lehman har gått ungefär lika dåligt, oavsett om man jämför de mot varandra eller mot SEK eller JPY. Om nu Euron ska falla samman, som vissa hävdar. Borde inte Euron försvagas betydligt mer?
Om Europa ska gå åt helvete varför är VIXen så beskedlig? Om Euron går åt helvete, varför ligger Italienska bondyields kring 6%.
Summarsumarum, vissa hävdar att de negativa nyheterna kring Euron börjar bli inprisat. Som bevis tar de marknadens axelryckning när Standard and Poor häromdagen hotade med att nedgradera Tysklands kreditrating. Jag skulle vilja säga att viss pessimism är helt klart inprisad, men marknaden prisar INTE in att allt går åt helvete med recession som resultat (som i sin tur triggar lägre sales och vinster)… och det mina vänner är det stora caset för 2012. Tänk att strategerna behöver så många sidor för att konstatera detta.
2012 kan inte bli som 2011 politiskt. 2011 har handlat om hur politiker snackar och hur man sjösätter åtgärder (som marknaden inser inte är någon hållbar lösning). De kan inte göra om samma reptrick nästa år. Det kommer till slut att krävas handling, och mer strukturella förändringar, som har potential att på sikt lösa krisen. Vilket skapar två frågor,
Först, kan politikerna lösa det här? Inte om de vill, utan om de verkligen kan? Det är inte helt självklart. Vissa skeptiker hävdar att nuvarande kris inte går att lösa, då huvudproblemet är att skuldsättningen är för hög. Spelar ingen roll vem som sitter på skulden, den måste sparas ner innan det kan bli tillväxt igen, punkt. Jag håller delvis med, delvis inte. Det är en stor skillnad om svensson har en miljon i lån och staten. Det är skillnad om man betalar 7 pct eller 2 pct ränta på skulden. Det är skillnad i förutsättningarna att hantera skulden om befinner sig i djup lågkonjunktur eller ej.. Och så vidare.
Okej, låt säga att möjligheten att hitta en ny struktur för Euro området som gör det enklare att hantera krisen. Kommer de göra det i god tid innan vi sitter fast i en lågkonjunktur, eller kommer de agera för sent när de har kniven mot strupen? Tyvärr brukar inte politiker vara så proaktiva….
Boom or bust i Europa. Det kommer sätta den global prägeln… var så säker!
Fortsatt happily NEUTRAL men beredd att kliva av helt!!



