EM vs DM

Som de flesta vet är jag ju långsiktigt optimistisk till Emerging markets… ett måste i alla pensionsportföljer med en horisont på minst 10 år.

Men inför 2011 så börjar jag undra…. nedan bygger på MerillLynch siffror, titta på EM vs DM

DM EM

PBV 1,8 2,1
ROE 2011e 14,8% 18,6%

EPS% 2011e 14,5% 16,1%

Riskfri ränta* ca 0,6% 5,56%

ERP** ca 7,6% ca 3,3%

*Riskfria räntan i DM ser jag till US 2yrs och i EM Kinas Policy rate. Valet av ränta kan diskuteras men jag tycker den ska framförallt spegla Inflationen. Vissa tycker att 10-åringen i USA är korrekt som riskfri ränta. Jag tycker den ger en felaktig bild då den har i stort sett trendat ner sedan 1982… vilket skulle göra Aktier relativt attraktiva, allat annat lika. 2-åringen däremot svänger med FEDs styrränta, inflationen och konjunkturen.

**ERP=Equity Risk Premium

Hur räknar jag ut ERP? Jo jag gör en förenklad uträkning:

Antagande: ROE/COE* = PBV

där
*COE=Riskfri ränta + ERP

CONCLUSION:

Du får mer än dubbelt så hög riskpremie att investera i DM aktier!!!!

Är detta rimligt?

JA, den här regionen har inte problemen som DM har.

NEJ, om EM är strutkurellt så mycket bättre än DM borde det synas på vinsttillväxten. EPS tillväxten på 5år kanske är skillnad, men om den vet vi lite. Nästa år däremot, är skillnaderna mycket små om konsensus har rätt!

Make no sense to me!

Med tanke på att EM är en crowded trade, där alla är konsensus BULL, så lutar det åt argument NEJ. Historiskt har riskpremien i DM legat kring 3-4%…. dagens 7,6% är högt. EM har histriskt legat på high single digit, och ligger nu på 3,3%… historiskt lågt alltså.

Men då hävdar någon att räntorna är extremt låga i Europa, Japan och USA, och skulle de studsa upp, ja då förändras ERP snabbt. Men fråga dig själv…. är det sannolikt att korträntorna studsar upp??? och om de gör det, så är det en effekt av något postivt, inte sant? Stigande korträntor har dessutom varit posititv för aktier i DM histriskt. Stigande räntor i EM har däremot varit negativt ur ett historiskt perspektiv. Förmodligen för att högre räntor där är ett resultat av stigande inflation.

ERP skillnaden är för stor!!!!

Vad betyder detta? Att EM ska falla som en sten? Att DM ska ralla järnet? Nej, det betyder att sannolikheten att EM ska outperforma DM relativt sett inte är lika hög som tidigare.

Det betyder att man kanske inte ska vända Amerikanska högyieldande kvalitets företag ryggen utan att ta en närmare titt… relativt sett!!!

Det betyder kanske att en vanlig sketen Sverige fond är det bästa du kan sitta på nästa år?

Profilbild för Okänd

About GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.