Vad är konsensus idag?
Europa går dåligt, Kinas tillväxt kanske mattas av snabbare än väntat, MEN USA går från klarhet till klarhet, vilket känns skönt med tanke på att det är världens största ekonomi.
I USA har Utlåningen har kommit igång från låga nivåer, jobben har kommit igång och kanske även fastighetsmarknaden senare i år kan överraska.
TA DIG TID OCH LÄS DEN HÄR…
http://www.streettalklive.com/daily-x-change/675-consumer-credit-and-the-american-conundrum.html
Den får åtminstone mig att vara ganska övertygad att USA kan inte vara i nåt annat än LTG miljö och därför kommer dagens optimism få sig en törn förr eller senare. Detta betyder inte att vi slungas in i djup recession. Men det räcker för att vända börstrenden.
Det får mig att känna mig säker på att USA kommer fortsätta att vara i en typ av LTG till minst 2015, innan de har potential att återgå till normal trend.
Problemet är att en irrationellt positiv börs kan fortsätta vara det långt mycket längre än man tror, så detta är ingen Sälj uppmaning idag att ”imorgon kommer det gå ner” men man ska ha detta baktanken när man positionerar sig.
