Simon brukar ha rätt!!!

http://www.realtid.se/ArticlePages/201502/11/20150211162247_Realtid955/20150211162247_Realtid955.dbp.asp

Fundamentaltist och värdeinvesterare som han är, jag undrar om han hittar många aktier med riskkompenserande uppsida, säg 20%? (om vi bortser från effekten av den låga räntan)

Kan inte alltid vara kul att förvalta en lång fond, dvs en sån som alltid måste vara fullinvesterad. Å andra sidan utvärderas han på relativ basis, så han kanske skiter i vilket!

Simon får mycket utrymme i media, men jag tycker det är till stora delar välförtjänt. Att han gillar att synas, gör det bara ännu roligare!

ps. För er som gillar momentum och vill följa med i trenden,.. can´t blame you. Den strategin fungerar också ibland. Hursomhelst skulle jag satt SL till SPX1975… bryts den ska man nog stå utanför ds.

Profilbild för Okänd

About GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.