Jag tillhör dem som tröttnade på att följa affären tidigt. Om inte GM lyckades få snurr på det, och de bara tjänat pengar under ETT år av sin långa historia… Vad bråkar ni om? Inse facts och lägg ner skiten. Jag var glad att Maud inte slängde goda pengar efter dåliga, och jag väntade mig nästan att Muller hade nåt guldkantat avtal kopplat till ett konto på någon skattefri kanalö.
Men efter jag sett kvällens dokumentär måste jag säga att det kanske inte är så enkelt.
Se den på
http://www.tv4play.se/dokumentarer/dokumentarfilm?title=saabs_sista_strid&videoid=2185448
Och fråga dig själv,
Var Muller verkligen en kortsiktig kapitalist, eller var han kanske mer en naiv entreprenör?
Hur stor skuld har GM? Betänk att de inte hade haft något veto i tänkbara köpare och investerare. Var hade Saab varit idag?
Låt säga att de hade fått tillräckligt med pengar. Är det någon som kan säga om det hade kunnat säljas tillräckligt stora volymer, för att vända bolaget till vinst, även sett på lite sikt. Vill tillräckligt många köra Saab överhuvudtaget?
Saab – rest in piece. För mig är det ett stycke dålig svensk företagshistoria, men väl ett stycke stolt ingenjörshistoria.