Deppiga tongångar

USA och Iran har trappat upp attackerna mot varandra, och oljan är uppe på 90 dollar. Jag skulle säga att det räcker inte för att skapa Risk off likt i mars. Tvärtom tror jag förnyade attacker kan tvinga parterna till förhandlingsbordet igen. Men osvuret är bäst. Warsh höll ett hökigt tal i Jackson Hole, och sannolikheten för höjning i September steg till 60%, vilket marknaderna inte gillade. Dock tycker jag SPX står emot väl trots detta. Warch gillar inte att inflationen är så hög som den är, och målet är att tvinga ner den mot 2%. Core PCE i förra veckan visar på att den är för hög, JA, men inte accelererande. Tvärtom visar Core PCE, senaste 3 månaderna uppräknat i årstakt (mitt favo mått) att inflationen är ganska okej. Gör man samma sak med lönedatan, som jag som bekant gillar att lägga över inflationsdatan, är bilden faktiskt ganska god. I veckan har vi jobbdata, och jag kan säga att FED aldrig har höjt räntorna när den är så svag som den varit. Samtidigt har en del PMIs lyft över sommaren, och vissa skönjer en konjunktur uppgång, som kan dra med sig jobben. Veckans viktigaste är därför jobben. Tittar på man ISM Mfg Employment så har den lyft på sistone. Problemet är att så få jobbar i Mfg sektorn. Samma faktor för Service sektorn visar på svaghet, och det är där jobb finns och skapas.

I fredags så hade vi ett tapp i Guld, stärkt dollar, oljan steg, NVDA sjönk, stigande räntor och VIX hoppade till….. men detta ur ett perspektiv där vi dessförinnan haft motsatsen. Om detta är början på nåt nytt, eller storm i vattenglas återstår att se. Nya attacker och hökig FED är en jobbig kombo. Men om jobbdatan är fortsatt klen, och vi får en TACO Trump kan det vända fort. Så länge som SPX 7600 håller så är jag optimist.

Som kontrast till stark data, hade vi Chicago PMI i fredags som kom in på 47,1 mot väntat 58,3 och fg 57,6. Pekar på klena ISM siffror i veckan. Jag är ju skeptisk till konj uppgång och varit det i många år, vilket visat sig rätt. När jobbskapandet inte hänger med, så brukar inte konjunktur förändringar vara strukturella.

Förutom NFP jobb har vi även ADP och JOLTS. VI har även PMIs från Europa och USA. Flash inflation från Europa.

US2yrs som brukar spegla dom kortsiktiga utsikterna för FED, är återigen uppe på 4,35%, vilket pekar på 2-3 höjningar närmast 6-12 månaderna. Jag hävdar att det kräver att oljan fortsätter att vara hög, och konjan är så pass stark att företagen har förmågan att skicka över detta på slutkunderna. Där är jag skeptisk som ni vet. Jag tänker inte att Hormuz ska vara stängt så länge, och jag ser inte styrkan i konjunkturen så länge som jobbskapandet är så svagt. Detta borde marknaden också se, men som vanligt tar man istället FED på orden. Och FED agerar hökigt. Och det är dom nästan tvingade till när datan och världen ser ut som den gör. Men då tycker jag också FED är väldigt NUläges orienterade. Och det mina vänner är inte alltid rätt analys. Det ska bli spännande att se veckans data skörd.

Säsongsmässigt är September årets svagaste månad, med botten tidigt i oktober. Inför nästa uppgångsperiod. Jag är inget stor supporter av anomalier, men givet stöket i världen så kanske det lyckas sammanfalla. Många anomalier har på sistone varit tidiga, även om Juni toppen i somras kom sent. Den går att förklara av att mars var så svagt och därmed förlängde uppgången som kom sen. Anyhow, man skulle kunna tänka sig att det är lite grumligt fram till FED, och om dom sen överraskar positivt så kan dom starta nåt nytt. Svårt att säga.

-tisdag

Tysk/Europeisk Mfg PMI kom in på 54,3/52,7 mot fg 54,1/52,8… alltså Europeiska industrin tuffar på och håller näsan över vattenytan trots att kontinenten knappt växer och skapar jobb. Det är ändå rätt bra jobbat måste jag säga. Men det är ett sömnigt läge.

Sen kom Flash inflation från Europa in, där KPIF ex mat och energi, landade på 2,1% YoY mot väntat 2,3 och fg 2,2. Vilken överraskning. KPIF ink energi hamnade på 3,3% mot väntat 3,3 och fg 2,9%. ECB, banka in detta i hjärnan. Europeiska konjunkturen är svag. Företagen har låg förmåga att skicka över energi relaterade kostnadsökningar på slutkund. Därför är skillnaden så stor mellan core och headline data. Men ni verkar inte fatta detta, utan är livrädda att energi priserna ska smitta ner den allmänna prisbilden, och därmed trycka upp inflaitonen. Därför har ni höjt en gång till 2,25 och funderar på att göra det snart igen. Detta är ett korkat policy misstag. Om ett år kommer energipriserna gått ur datan och den pissiga konjunkturen (som ni i många år trott ska naivt lyfta) kommer göra att inflationen är klart under målet, och där styrräntan snarare borde vara 1,5% istället för 2,5%. Och det var stendumt att höja två gånger för att ni förstod den samlade bilden. Man blir så trött!!! Europas konjunktur har i princip stått stilla i 3 år, och inte skapat några jobb. Då har man heller ingen strukturell inflation, då kostnadsökningar inte kan överföras på slutkund, utan att slå mot andra varor och tjänster. Detta är sunt bondförnuft!

US Mfg PMI kom in på 53,9 mot fg 53,2… bättre!

US Mfg ISM kom in på 54,6 mot väntat 55,2 och fg 55,6… sämre, från en hög nivå

Dito Prices kom in på 71,1 mot fg 71,1… inline, och inget accelererande tryck trots att oljan stuckit igen

Dito Employment kom in på 51,2 mot fg 52,8… sämre och indikerar ingen större vilja att börja anställa i denna sektor… vilket många varit inne på!

Dito New Orders kom in på 53,7 mot fg 56,7.. och där svalnade order läget från en hög nivå… IGEN. Hallå det finns inget strukturellt som vissa nyttiga analytiker trott gång på gång… ekonomin är svag, och hade varit ännu svagare om Trump inte kört budgetunderskott och AI-Capex.

JOLTS nya jobb kom in på 7,27m mot fg 7,18 (nedreviderat fr 7,36)… svagt och den fallandet trenden där det kommer ut FÄRRE och FÄRRE nya jobb fortsätter

DATAN brekräftar det jag sagt länge. Konjunktur, arbetsmarknad är svag, infaltion kommer strukturellt och fortsätta att falla, och räntesänkningar nästa år är att vänta. Synd bara att det finns så många idioter där ute som inte fattar det. Eller rättare sagt, många tänker inte alls, utan lyssnar på FED; och har FED fel har dom fel. Hopplöst!

SPX är svag idag. Jag ser det egentligen som något positivt att vi testar av 7550-7600 området innan vi drar vidare mot 8000. Håller inte den bör den snabbfotade ta ner risken, fast med omvänd stopp den dagen vi stänger över 7600 igen. Då väntar i första hand 7300ish, samt slutligen 7000. För den mer långsiktige, allt flerårs horisont, så kan man sitta kvar hela vägen till 7000 utan problem.

-onsdag

Huruvida 7550/7600 stödet nu håller, tror jag beror på hur stor sannolikheten för höjning i september blir. I närtid har vi idag ADP jobb, imorgon ISM Services och på fredag jobben. Jag tror dom avgör om stödet håller i närtid. Sen har vi CPI den 11e som är avgörande för FED den 16e. ADP i eftermiddag next up….

ADP kom in på 38k mot väntat 47k och fg 46k….ingen styrka, vilket pekar på att NFP inte kommer överraska på fredag. Svag konja alltså! Och i den tror FED att inflationen får fäste?!?! Tillåt mig småle. Prova gå in i en butik som saknar kunder, samtidigt som deras kostnader stiger. Tror du deras första åtgärd är att höja priserna? Ja då kommer verkligen alla kunder springande, hahaha. Nej dom startar REA för att få in pengar och för att kunna betala räkningarna, samtidigt som dom funderar på om dom kan varsla folk och spara kostnader. Herregud!

-torsdag

Europa/Tysk Service PMI kom in på 51,6 resp 49,7 mot fg 51,7 resp 48,5… ganska inline och fortsatt ljummen nivå.

US Service PMI kom in på 56,5 mot fg 56,8… fortsatt stark!

US Service ISM kom in på 55,4 mot väntat 54,2 och fg 54,1… starkt

Dito Prices kom in på 72,6 mot fg 70,3… indikerar fortsatt tryck på priserna

Dito Employment kom in på 47,8 mot fg 47,4…. visar på fortsatt svag arbetsmarknad

Dito New ORders kom in på 60,9 mot fg 57,2… mycket stark

Dito Biz Act kom in på 61,7 mot fg 59,1… också stark!

Service sektorn mår bra, men ändå inget tryck när det kommer till jobben

Jobben, NFP kom in på 162k mot väntat 56k och fg +21k (uppreviderat fr -21)… en stark siffra. Sen ska det inte överdrivas. 162k lirar med drygt 2% tillväxt. Så jag ser ingen acceleration i konjan. I grunden är det bra att det skapas jobb, och driver tillväxt som ni vet. Då mår företagen bra och det gilla aktiemarnaden. Frågan är vad som händer med inflationen.

Lönerna kom in på 0,3% MoM mot väntat 0,3 och fg 0,2. På årsbasis kom den in på 3,1% YoY mot väntat 3,0 och fg 3,2%. Det är bra för framtida inflation.

Ekonomin mår bra, men jag ser ingen acceleration. Nästa veckans inflations siffra blir väldigt avgörande för hur FED agerar.

Trevlig helg

Profilbild för Okänd

About GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

9 Responses to Deppiga tongångar

  1. Profilbild för Lars Lars skriver:

    Att börser har har toppat i år och ligger nära topp, dessutom redan gått 2 x snittårsavkastning, är inte det något som borde larma om rekyl när så många saker hänger löst? Jag tänker på energi, konflikter, inflationshot, mellanårsval skuldproblem m.m. och som du nämnde, vi går in i klassiskt svag period! Eller är det kanske så mycket skit från fläkten nu så investerarna är i någon sorts kaos mode, dvs. dom har blivit handlingsförlamade av för mycket av allt, vilket innebär att den normalt svagare perioden sept, okt, bara glider förbi?

    Mvh Lars

    • Profilbild för GaStan GaStan skriver:

      Alla dom här risk faktoerena som kommer och går spelar ingen roll, så länge som dom inte påverkar bolags vinsterna., och i år är dom superstarka, och revideringarna likaså! Så länge som vinst revideringarna inte bryter ner med besked, så tror jag börs trenden kommer vara positiv, och varje sättning är övergående, och ett köpläge

      • Profilbild för Lars Lars skriver:

        och med alla dom enorma vinster som alla bolag uppvisar, hur många årsavkastningar borde då bli facit i år? x4?

  2. Profilbild för Lars Lars skriver:

    ”Europas konjunktur har i princip stått stilla i 3 år” hur kan då DAX ökat 63% under dom åren undrar jag? Mvh Lars

    • Profilbild för GaStan GaStan skriver:

      vinstökningar och högre värdering… konjunktur och börs är inte samma sak

      • Profilbild för Lars Lars skriver:

        Nu blev jag nyfiken, energipriser har ingen påverkan, inte heller konjunktur?

        Har jag förstått rätt då om vinstökningar och högre värdering kan ske trots att konjunkturen står och stampar?

        Isåfall hur är högre vinster möjliga utan bättre konjunktur?

      • Profilbild för GaStan GaStan skriver:

        Normalt sett innebär hög nominell bnp tillväxt (real + inflation) att företags försäljning ökar, och med det brukar komma okej vinster. Så i sak har du rätt.

        Men i år har du svag tillväxt i både USA och Euroap, men ändå stark vinst tillväxt. Primärt handlar det om att ett gäng stora bolag, Mag7, gör bizzart stora CApex investeringar i AI datacenters. Pengarna kommer delvis från dom själva, och delvis från upplåning. Detta drar med sig andra bolag som berörs, typ bolag som bygger kraft infrastruktur och halvledar bolag, för att nämna några. Denna grupp av bolag, som uppgår till nästan halva Världsindex, har stark vinst tillväxt, som dessutom blivit uppreviderad varje kvartal. Detta är förklaringen. Så det är inte faktiskt inte konjunkturen i sig, då den tvärtom är ganska svag. Visserligen ser vinst per aktie ganska hyfsad ut för den andra halvan bolag, men där handlar det mer om ”bokföring”, där man köper tillbaka aktier och makulerar dom. Vinsten är inte högre för bolaget, men vinst per aktie blir högre, och detta driver upp aktie priset. Inte heller där är konjunkturen faktorn.

        Energipriser är två delat. STiger dom pga av en Supply shock, som nu med Hormuz, brukar det ha en hämande effekt på konjunkturen. ÄR det en Demand driven orsak, så spelar det inte så stor roll. I detta fall hamnar inte heller oljeintäkterna i mellanöstern som dom brukar, utan dom gynnar Norge, USA osv som får sälja sina grejor dyrt. Så effekten på konjunkturen är hanterbar.

  3. Profilbild för Lars Lars skriver:

    Ok, tack! Då blev det klarare hur du tänker! Hur ser du på säsongs effekten i kombo med energi, krig/konfliktoro? Är det något som kanske tom. minskar en sån effekt, eller är det något som investerarkollektivet bara fnyser åt 🙂

    • Profilbild för GaStan GaStan skriver:

      Säsongseffekter känner vi till, men jag tror inte preofessionella navigerar efter det. Anledningen är att dom så ofta slår fel. Sen om man har en fundamental syn som är negativ, ja då kanske det underlättar att ligga utanför om säsongseffekten pekar på det.

      Hormuz är ett problem om det förblir stängt under lång tid. Det kommer sätta press på oljan, och därmed ytterst inflationsdatan. Centralbanker kanske inte tvingas till så stora höjngnar, men dom kommer sannerligen få det svårt att sänka. Detta i kombo gör att man sålt obligationer då realräntan försämrats. När man säljer obligationer så sjunker priset och räntan stiger, och då blir det självuppfyllande.

      Aktie priset är en funktion av multipel X framtida vinst. Multiplarna i sig sjunker när räntorna stiger.

      Så i år har börsen helt drivits av uppreviderade vinster. Multiplarna har faktiskt kommit ner en hel del. Vilket förklaras av räntor, vilket förklaras av FED+infaltion, vilket förklaras av oljan, vilket förklaras av Hormux, vilket förklaras av konflikten. Så om marknaden tänker att IRan inte kommer att lösa sig….. FED börjar höja, ja då finns det såklart nedsida.

      Sen kan ju även Q3orna bli bra, och leda till uppreviderade vinster. Detta är postivt.

      Det är också postivt att oljepriserna inte gett så stort genomslag i core inflation. Detta handlar om svag konjunktur. Bolagen kan inte överföra kostnadsökningar fullt ut på kunderna. Detta spelar också in i hur FED agerar.

      Jag tror på fortsatt stark börs, om oljan kan vända ner igen, om jobbdatan är svag, och inflationen kommer in okej, så FED inte höjer i September.

      men det är många but s and if s, och blir det inte så är risken stor att i bryter ner.

      Men jag tror inte på någon naturlag som säger att ”börsen har gått bra”, hösten är volatil. Sälj. Det är ingen strategi. Faller börsen så är det av en anledning.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.