Grattis Spanien – Välförtjänt

och så kul att Trump tvingades räcka över bucklan till just Spanien. Veckan som kommer bjuder på en hel del rapporter, ECB möte och Flash PMIs. Inget livsavgörande. För mig är stora grejen FED mötet nästa onsdag. Givet inflationsdatan borde dom var Duviga, men givet att oljan nu är på hugget igen så är det en väldigt osäker bild. Vi får se vad som händer med Iran i veckan.

Tittar man på kombon Philly och Empire så talar dom för att ISM kan ta sig ett skutt i juli. Men, som jag sagt tidigare, så har jag en känsla av att folk blev lite glada när oljan gick från 110 till 70usd. Men tror inte det kommer ge bestående skillnader. Så man ska ta den uppstudsen med en nypa salt!

Att US 10yrs ligger på 4,5%+ diskuteras flitigt. Många menar att marknaden kräver högre real yield än tidigare. Det tycker jag är logiskt. Jag har alltid jobbat efter devisen att en kort ränteplacering (bank kontot) bör kompensera för inflation, medan en lång bör kompensera för inflation + 1% real tillägg för att man lånar ut pengarna ”längre tid”. Typ!!! Så om inflations trycket ligger stabilt på 3,5% framöver så är 4,5% fullt rimligt. Men 4,5% säger också att FED kommer att höja cirka 2 gånger närmaste året. Vilket också är rimligt om inflationen ligger stabilt på 3,5%. Kommer inflationen ligga på 3,5% närmaste året? Ja drar oljan till 100+ igen så finns såklart den risken (beror på hur stark konjunkturen är, och företagens förmåga att skicka vidare kostnadsökningar till kund). Men om oljan inte ska ligga på 100+ närmaste året, så tror jag 3,5% är felaktig prognos. Jag tror mer på 2,5%. Och då ska en 10 åring ligga på 3,5%. Men jag tycks vara ensam om att tycka det!

Profilbild för Okänd

About GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.