Efter regn kommer solsken

Senaste två månaderna har handlat om AI och Momentum namnens tillbakagång. Skeptikerna säger att det handlar om luftslott, dom mer pragmatiska pekar på att den typen av aktier hade en extremt uppgång under ett drygt halvår, både absolut som relativt sett, där allt annat stod och stampade…. och det behövdes egentligen bara en tändsticka för att trigga rekyl, och denna tändsticka blev FED, där man trodde att temporärt krig + duvig Warsh, skulle lösa sig, fast det blev tvärtom, Warsh var inte särskilt hökig och Iran löste sig, men olöste sig igen. Detta räckte!!! Samtidigt gav detta andrum till rotation, och därför är SPX i stort oförändrad. Tittar man på macro bilden så ser inflationsdatan inte så pjåkig ut, Iran är olöst men oljan på 90, inte 120, och där Warsh senast inte var alls lika säker på höjning i september. Så detta sammantaget borde kunna locka tillbaka köparna i AI. Sen är det såklart ännu bättre om IRan löser sig och oljan på nytt står i 70, om inflationsdatan fortsätter att komma in bra, om Warsh till slut överger tankarna på höjning…. jag tänker att Nvidia kan jobba på i Augusti mellan 190 och 215, och sen får rapporten 25e augusti utmynna om vi ska bryta upp eller ner. Augusti är den stora semester månaden så ett visst lugn kommer infinna sig efter att alla Q2or är levererade.

Idag har vi ISM/PMIs, på fredag jobbdata, samt ISM Services, Svensk inflation och lite annat smått och gott!

Europa/tysk mfg pmi kom in på 51,5/52,2 som flash…. no news

US Mfg PMI kom in på 53,9 mot fg 53,8… fortsatt OK

US Mfg ISM kom in på 55,6 mot väntat 54,0 och fg 53,3… klart bättre, vilket vi fått förhandsinfo av dom regionala indexen, så helt oväntat är det inte!

Dito prices kom in på 71,1 mot fg 73,0… positivt att det inte är prisökningar som driver siffran. Innan hatade man svag ISM och hög Prices komponent, dvs Stagflations grejen. Detta är motsatsen!

Dito Employment kom in på 52,8 mot fg 49,7… över 50 för första gången på länge. Sen ska inte siffran överdrivas, det är inte så att hela industrin håller på att anställa för allt vad dom orkar! Men det betyder att varsel ligger långt borta. Dock är ISM Services viktigarae för jobben.

Dito New ORders kom in på 56,7 mot fg 56,0… positivt, sen undrar jag hur mycket oljeprisfallet skapat optimism, och hur mycket det är ”annat”.

Rent generellt kan man säga att en stark ISM är bra för börsen, då man historiskt sett en koppling mellan företagens aggregerade ”Sales YoY%” och förändring i ISM, och stark försäljning brukar innebära bra vinster, och börsen ÄLSKAR vinster.

Sen är det frågan, är detta början på en uppryckning av konjan från 2% tillväxt, med 100k nya jobb i månaden, till nåt annat. Jag tror inte det, men det ska bli intressant att följa.

Sen kan man fråga sig, vid 100k jobb i månaden, så kommer lönerna att fortsätta ner från dagens 3,5% till nåt annat, vilket kommer dra med sig inflationen ner, och därmed nå målet, varpå vi kan få väsentligt lägre räntor. Så jag önskar mig i första hand en stark konjunktur, men medveten om att lägre räntor då tar tid. Alternativet är en ljummen konja där vi når lägre räntor snabbare. Båda alternativen är börsvänliga. Det vi inte vill ha är recession, eller skenande inflation, men inget av dom ser troliga ut nu!

SPX är snart uppe och tangerar sina ATH runt 7600. NDX tangerar sina gamla stödnivåer runt 29000, numera motstånd. Jag tror nog inte vi drar rätt igenom. Jobbdata på fredag och sen CPI data, och lite Hormuz måste nog till för en varaktig etablering. Men när den väl kommer så ska säkert SPX ta ut 8000 (6%) NDX 31,000 (9%). Sen får vi se!

–fredag

Ja det har varit ett stökigt år minst sagt, men grattis alla ni super passiva sparare, som suttit på en global fond med låg avgift. Ni borde ha cirka 15% avkastning efter 7 månader. Det är inte så dåligt. Många aktiva sparare har sannolikt trampat fel och ligger inte lika bra.

Jag tror likt många andra att vi är på väg upp mot 8,000ish för SPX. Men det är inte det intressanta, utan att man kan nu flytta upp en bredare stopp nivå till 7500-7600 området som nu är ett stöd. Dvs man kan lugnt sitta kvar i sin Globala index fond, med låg kostnad, och ”sova vidare”. Så länge som inte 7500-7600 bryts. Då får man natirligtvis fundera över varför den gör det, men låt säga att det är en väckarklocka för att se över risktagandet i portföljen.

Stora risken inför kommande året ser inte jag som Val i USa, IRan eller nåt annat, utan jag har en viss oro för att man ställt upp vinst estimaten för högt. Dvs 2026 visar sig vara ett extremt bra vinst år globalt, drivet av AI naturligtvis och Amerikanska aktier i synnerhet, men vad gäller USA har man egentligen bara flyttat upp estimaten i takt med att man höjt 2026 estimaten. Vi kan få problem att leva upp till dom, och då får vi negativa vinst revideringar som börser som regel hatar. Lite beroende på vilken värderingsnivå vi kommer från, men normalt sett är stark börs, höga värderingar och negativa vinst revideringar en giftig coctail. Låga värderingar och negativa revideringar är inte lika farligt. Såklart. Och det är inte så att jag väntar mig allmän recession. Europa, och den normala delen av USA, växer med real bnp om 1% + inflation om 2%, vilket ger nominell tillväxt om 3%. Det är en tuff miljö för företagen att växa sina vinster på…. men vinsterna krymper åtminstone inte. Och i den här miljön återköps aktier vilket alltså driver Vinst per aktie, som allt annat lika articifiellt driver kurserna. Sen ovan på detta har vi Mag7, halvledare och annat AI relaterat. AI Capex boomen som gör att USA växer med 2%+. Dom är index tunga och helt avgörande var den totala vinst tillväxt nivån hamnar. Så när jag säger att jag är rädd för negativa vinst revideringar så handlar det inte om den första delen av ekonomin, utan den senare delen. Och där har jag inte facit såklart. Jag tror utbyggnaden kommer forsätta vara massiv, men saken är att den fortfarande är massiv även om den blir lika stor som i år. Dvs med noll tillväxt. Men marknaden vill hela tiden prisa in högre tillväxt. Men det är lite som att Sverige byggde en Öresundsbro i år, vilket är det största infra projektet på årtioinden, och sen ska man bygga 2 stycken nästa år, 3 stycken året efter det, 4 efter det osv. Alltså, om man bygger en bro om året, så tycker jag det är mycket! Förstår ni hur jag menar. En bro om året, med tillstånd, material, skilled labor, maskiner, equipment, energi åtgång, är ju en mouthful. Sen när det kommer till värdering av AI relaterat så är det inte särskilt relevant. Fortsätter man levererar så kommer värderingarna fortsätta att vara höga, varje korrektion ett köpläge. Levererar man inte, ja då är värdering ett problem, men i grunden handlar det om att verkligehten inte når marknadens förväntningar.

Sen finns det andra risker till AI Capex trejden, som finansiering, tillgång till energi/el som kan bromsa utvecklingen, även om aktörerna egentligen VILL bygga.

I andra vågskålen har vi inflation, där ni vet att jag är obotlig optimist. Därmed tror jag att räntorna kan komma ner. Detta ger två effekter. Normalt sett går aktier faktiskt sämre historiskt sett, när räntor faller, än när dom stiger. (2022 är ett undantag). Det handlar inte om att lägre räntor inte skulle vara bra för aktie multiplar, för det är dom. Utan för att fallande räntor historiskt förknippats med Risk off perioder, där marknaden köper bonds (driver upp priserna, räntan sjunker) när framtiden ser sämre ut, vilket också kopplas till lägre inflation, då företag sällan höjer priser lika mycket i dåliga tider. Men make no mistake, En ränta på 3% ger motiv för en högre aktie multipel än 5%. Men denna multipel ska multipliceras med förväntad vinst, och revideras den ner, så kan netto effekten bli nåt annat.

Trots viss oro alltså, så ska 99% av alla sparare sitta lugnt kvar på sina global index fonder. Och jag vet att det är tråkiga fonder, särskilt eftersom dom är en funktion av två världar, Ai trejden och allt annat. Det känns mycket roligare att ligga i den delen som går bäst, eller snarare, ligga i AI när det går bra, och undvika AI när det går dåligt. Matematiken säger att hälften kommer lyckas med detta och andra hälften gör det inte. Men det är i varje trade. Dvs om någon säljer Nvidia så är det någon annan som köper den, och en får rätt och den andra fel. Men sanningen är att väldigt få kommer få ”rätt” mer än hälften av gångerna och därmed skapa mer värde. Men om man ändå ska ge ett tips är att titta på kombon ”relativt fwd PE-tal” mellan Mag7 &Co och Resten av marknaden, när den nivån når 2 standard avvikleser premiium, i kombination med att den relativa prisgrafen, når samma överköpthet, då säljer man sina Mag7 och köper klabbet, och sen väntar man till grafen når motsatt läge. Den som gjort det senaste åren, har faktiskt skapat mer avkastning.

Jag har noterat att Nvid brutit upp från 215, sin Fib50 nivå, och rent tekniskt pekar detta på att den ska tillbaka till sin ATH på 240, vilket gäller så länge som vi inte stänger under 210. Potentialen är c10% vilket borde lira med NDX om 6-7% och SPX cirka 4%…. vilket alltså är SPX 8000. Jag kan tänka mig att vi ska upp dit till den 25e Augusti, då Nvid rapporterar. Då får vi se, antingen är rapporten jävligt bra, och då lyfts vinst estimaten för 26/27, och då har vi chans att bryta upp, eller är den inline alt svagare, och då är risken stor att vi ska ner igen, och säkert konsolidera mellan 210-240. Vilket i sin tur innebär att SPX sätter en lokal topp runt 8000, och i fösta hand ska konsolidera mellan 7500-8000. Jag tror mer på detta än brott upp, men å andra sidan har jag inte en susning om Nvidia och dess rapport. Så detta är mer magkänsla och tekniskt dravel.

JOLTS job openings kom in 7,36m mot fg 7,54m ännu en liten svagare siffra som pekar på att tiden när vi hade lite bättre jobbdata, dvs klart över 100k/mån, sannolikt är över….

Tysk/euro Service PMI kom in på 49,8 resp 51,7 mot fg 49,6 resp 51,6…. inget nytt!

ADP private jobs kom in på 44k mot fg 95k….. pekar på en svagare siffra idag.

US Service PMI kom in på 54,6 mot fg 53,6.. rätt starkt ändå

US ISM Services kom in på 54,1 mot väntat 54,5 och fg 54,0… inline

Dito Prices kom in på 70,3 mot fg 67,7… starkare, och synd, då jag gärna ser den ner mot 55-60 uppbackat av lägre lönetryck. Detta är en grundförutsättning för inflationen ska kunna gå från 3%+ ner mot 2,5% igen. Företag i service sektorn måste sluta höja priserna. Vilket dom såklart inte gör om lönerna är för höga och efterfrågan är god.

Dito Employment 47,4 mot fg 51,2… väldigt svagt. Alltså det är här jobben finns, försvinner och skapas. Och nu säger man att man inte är särskilt intresserad av att anställa. Räkna inte med starka jobb siffror.

Dito New Orders 57,2 mot fg 55,1… starkt

Dito Business Activity 59,1 mot fg 55,4… också starkt. Rätt intressant hur efterfrågan är förhållandevis stark, samtidigt som företagen inte är ett dugg intresserade av att anställa. Jag tror att när oljan föll från 110 och 70, så gav det en push åt många hushåll som kanske ökade upp annan tjänstekosnumtion… typ, ”nu blev inte tankningen av bilen så dyr, så nu har jag pengar över att klippa mig och gå på restaurang typ” (Obs Metafor). Så frågan är hur uthållig den här… time will tell!

Svensk kärninflation kom in som tidigare estimerat, +0,6% YoY mot tidigare +0,4%….. Riksbanken kan somna om!

NFP kom in på -23k mot väntat +80k och fg 20k (nedriverderat från +57k)… oj vilken skräll, senaste två månaderna skapades NOLL jobb mot 130k väntat. Noll jobb i månaden visar på en ekonomi som växer med max 1%…. nu tror jag inte riktigt det är fullt så illa. Men Europa växer för lite för att skapa jobb, och USA är inte långt därifrån, vilket är jävligt märkligt med tanke på AI Capex och budgetunderskott.

PÅ RIKTIGT. ÄR DET NÅGON SOM PÅ FULLASTE ALLVAR TROR ATT 1, FÖRETAG KAN HÖJA PRISERNA I EN SÅN SVAG MILJÖ OCH 2, TROR ATT FED KOMMMER HÖJA RÄNTAN I SEPTEMBER

Om någon nu är orolig för FEDs hök narrativ, så kan man köra upp den inställningen nånstans säger jag. Jag är mer orolig för konjunktur, efterfrågan, företagens Sales, företagens Vinster… fast kanske inte i år, utan framförallt nästa år.

En annan RIKTIGT trevlig överraskning, Lönerna växte med +0,1% MoM mot väntat +0,3 och fg 0,3…. det var längesen vi såg 0,1:or på månadsbasis. Varför är detta viktigt. Jo för att ska vi nå inflationsmålet om 2%, så behöver den årliga lönetakten komma ner mot 3%. Detta är i snitt 0,25% per månad, och avrundat vill vi se 0,2% allt oftare, medan det rätt länge nu legat på 0,3. Därför är låga månadssiffror välkomna. Det innebär såklart att folk får mindre påökt i lönekuvertet vilket gör folk ännu surare, och konsumerar mindre. Men för att se lägre räntor (vilket till slut hjålper belånade med deras räntekostnader så är det bra). På årsbasis blev det 3,2 mot väntat 3,5 och fg 3,4 (ner från 3,5)

Jobbdatan borde vara bra för räntekänsligt!

Så länge som SPX 7500 håller, ska man äga aktier…. target 8,000 i det korta perspektivet.

Nästa onsdag kommer CPI från USA…. det kan på riktigt sätta spiken i kistan för oron för räntehöjningar.

Trevlig helg!!!

Profilbild för Okänd

About GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

4 Responses to Efter regn kommer solsken

  1. Profilbild för Anna Anna skriver:

    Tror du på tomten fortfarande?

    Enligt den populära skrönan var området runt det som i dag är Wall Street på 1700-talet den centrala marknadsplatsen för att köpa och sälja hästar i New York. Problemet var att dåtidens hästhandlare hade ett uselt rykte – de ansågs vara de mest sluga, oärliga och manipulerande bedragarna i staden (dåtidens motsvarighet till stereotypen av en hal bilförsäljare).

    De brukade ”sminka” gamla, sjuka hästar genom att färga deras päls, dölja hälta eller ge dem tillfälliga energikickar för att lura godtrogna köpare. När köparna insåg att de blivit blåsta hade hästhandlaren redan packat sina väskor och ridit ut ur staden med pengarna.

    För att stoppa detta, säger skrönan, lät staden bygga en hög mur (”wall”) tvärs över gatan. Syftet med muren ska ha varit att låsa in hästhandlarna under handelsdagarna. Om en köpare upptäckte att hästen var blind eller halt, kunde han snabbt springa till muren, stänga portarna och hindra hästhandlaren från att fly. Gatan ska därmed ha fått namnet Wall Street eftersom det var gatan där ”hästhandlarna inte kunde springa bort”.

     ”Konspirationen” 

    Det finns flera besvärande omständigheter som gör att teorin om en ”Citadel-fälla” har fått stort fäste bland marknadsanalytiker:

    • Tidskopplingen till räntebeskedet: Bara dagar innan AI-kraschen gick Citadel ut offentligt och varnade för en ”överraskande räntehöjning” från Federal Reserve. Detta skapade direkt panik på makronivå och pressade ner räntekänsliga tech- och AI-aktier. 
    • Insyn i böckerna: Leopold hade nyligen varit runt på Wall Street för att resa mer kapital till fonden. Det betydde att stora aktörer (däribland sannolikt Citadels nätverk) fick se exakt hur hans portfölj såg ut, vilka aktier han ägde och hur extremt belånad han var. 
    • Riktad blankning (Short Attack): Marknadsstrategen Shay Boloor och flera andra har pekat på att Citadels agerande ser ”absolut hänsynslöst” ut. Genom att driva på ett negativt narrativ samtidigt som aggressiva säljflöden startade i exakt de dussintal nischade AI-infrastrukturaktier (som SK Hynix och CoreWeave) där Leopold satt fast, tvingade man fram de margin calls 

    ”Den officiella versionen” 

    Den mer traditionella förklaringen handlar om att 25-årige Leopold helt enkelt begick det äldsta misstaget i finanshistorien: extrem belåning utan skydd 

    • 400 % belåning : Situational Awareness red på en enorm våg och växte till fantastiska 45 miljarder dollar i början av juli. Men fonden använde upp till 4x hävstång. 
    • En dubbelsidig fälla: Han var inte bara extremt koncentrerad i långa positioner i AI-hårdvara (som föll 50–78 %), han låg dessutom kort (blankad) mot äldre mjukvarubolag som Adobe, som i stället steg. När marknaden vände gick han back på båda sidor samtidigt. Hans mäklare (prime brokers) krävde kontanter direkt, och han hade inget annat val än att sälja.

    1. Marknadens största ”Market Maker” (Citadel Securities)

    Man måste skilja på Ken Griffins hedgefond (som köpte upp Leopolds portfölj) och Citadel Securities, som är världens största marknadsgarant (market maker).

    • De ser alla orderflöden: Citadel Securities hanterar runt 25–30 % av all aktiehandel i USA och en enorm del av optionsmarknaden.
    • Information är makt: Eftersom så enormt mycket handelsdata passerar genom deras system varje mikrosekund, har deras algoritmer en oslagbar bild av exakt var köp- och säljtrycket ligger innan någon annan har det.

    2. De kontrollerar ”Likviditeten”

    I modern algoritmisk handel är likviditet (tillgången på köpare och säljare) allt.

    • När marknaden började skaka i juli på grund av ränteoron, kunde Citadel strategiskt välja var de placerade sina köp- och säljorder.
    • Om en aktör med Citadels storlek väljer att ”stänga kranen” eller lägga aggressiva säljorder i nischade AI-aktier (där de visste att Leopold var överbelånad), skapas ett omedelbart vakuum. Priserna faller fritt, vilket utlöser de automatiska tvångsförsäljningar (margin calls) som Citadel sedan kan utnyttja.

    3. Ekosystemet av ”Predatory Trading”

    Wall Street fungerar som ett ekosystem där de största rovdjuren doftar blod direkt när en fond har felaktig riskhantering.

    • Eftersom Leopold hade pitchat sin fond för hela Wall Street visste de stora grabbarna exakt vilka dussintals AI-infrastrukturbolag han ägde.
    • Genom att koordinera blankningar (shorting) och utnyttja derivatmarknaden (optioner) kan en gigant som Citadel skapa ett så enormt nedåtpressande tryck i just de aktierna att det blir en självuppfyllande profetia. Marknaden rör sig precis dit Citadel vill, eftersom ingen har tillräckligt med kapital för att stå emot dem.

    Sammanfattning

    Citadel har byggt ett system där de i princip är marknaden. Att påstå att de styrde raset är en sanning med modifikation: de kanske inte startade makro-oron kring räntan, men de kontrollerade och styrde definitivt flödet och riktningen i AI-sektorn för att maximera smärtan för sina konkurrenter och kunna köpa upp tillgångar billigt.

  2. Profilbild för Anna Anna skriver:

    Skillnaden handlar i grunden om passiv konsumtion kontra aktiv produktion av budskap. När det gäller konspirationsteorier förändrar detta fundamentalt hur informationen sprids och uppfattas.

    Att ta del av information (Konsumtion)

    • Roll: Du är mottagare, läsare eller lyssnare.
    • Handling: Du läser forum, tittar på videor eller lyssnar på poddar.
    • Hjärnans arbete: Du tolkar, värderar, tror på eller avfärdar det andra har skapat.
    • Effekt: Det kan påverka din personliga världsbild och dina åsikter, men stannar ofta hos dig.

    Att tillverka egen information (Produktion)

    • Roll: Du är skapare, avsändare eller influenser.
    • Handling: Du kopplar ihop slumpmässiga händelser, skriver egna teorier eller klipper ihop ”bevisvideos”.
    • Hjärnans arbete: Du letar aktivt efter mönster (apofeni) för att stödja en specifik tes.
    • Effekt: Du bidrar aktivt till att forma andras verklighet och sprida narrativet vidare.

    Varför skillnaden är viktig vid konspirationer

    • Ansvarsbörda: Att tillverka desinformation kan skada samhället, medan att läsa den oftast bara är ett uttryck för nyfikenhet eller misstro.
    • Psykologisk effekt: Den som själv skapar en teori blir mycket mer emotionellt investerad och svårare att övertyga med fakta än den som bara har läst den.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.