Klarar du av 5% rörlig ränta på ditt bolån?

Tror du på att vi så sakterliga är på väg mot en mer normal konjunktur cykel inom ett antal år, och att FED bara har tagit först steget i en normaliseringsprocess som kommer följas upp av världens övriga centralbanker med viss eftersläpning. Detta är ju positivt, bättre lön och lättare att få jobb tänker du. Jovisst men också högre räntor.

Hur höga? Tja det finns många modeller men Deutsche Bank lyfte fram en av den enklaste, Nominell BNP korrelerar med US 10 åringen sett över tiden. Tittar man på den är det inte omöjligt med en US 10yrs på 5-6%. Vad kommer den rörliga bolåneräntan ligga på Sverige då? Tja, ungefär detsamma skulle jag gissa!

Klarar vi det?

Namnlös1648

Om GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.