Global syncronized growth 2014

Vilket kokar ner till vinsttillväxt…. frågan är om vi förväntar oss för mycket?

Namnlös1701

Trevlig helg!

Om GaStan

Ga Stan bloggar här under rubriken "Kortsikt's blogg". GaStan är en medelålders gift man bosatt i Stockholm och verksam i finansbranschen.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

3 kommentarer till Global syncronized growth 2014

  1. Peter skriver:

    Ok, hur ser snabbtolkningen ut? Är det Italien som gäller för köp och Japan som sälj eller hur kan en tolkning se ut?

    • GaStan skriver:

      Det går inte att säga vilken marknad som ska gå bäst utifrån vinsttillväxt. För att förstå potentialen måste man snarare titta på värdering och revidringsutsikter.

      Usa ex är rätt dyrt och jag tror potentialen för pos revidering är liten, snarare är det revidering på nedsidan som är mer trolig. Europa är neutralt värderad men där utsikterna för uppjusterade revidringar rätt stor. Bäst är förmodligen EM som är billigt med goda utsikter för upprevideringar. Men där finns också de största riskerns, fastighetesbubbla och npl’s i banksektorn, mest känslig för om den globala konj uppgången utebli etc…..

      Personligen tror jag inte det är så smart att köpa idag på 12m sikt. Chansen att du kan komma att köpa in dig 10%+ längre ner framöver är rätt stor…. Jag tror närmsta tiden bjuder på säljlägen, inte tvärtom!

  2. fredde skriver:

    Larry Summers: How I Would Fix the Economy
    http://bloom.bg/1bEK36Q

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.